Лікар-педіатр БейбіДок Олександр Дейнеко у своїй рубриці зрозуміло та доступно розповідає про актуальні питання педіатрії та рекомендує алгоритм дій, щоб малеча була здоровою, а батьки спокійними. Сьогодні поговоримо про лімфатичні вузли.
Збільшені лімфовузли та 9 кіл пекла!
УЗД, консультація хірурга, інфекціоніста, імунолога, гематолога. Пошуки Епштейн-Барр вірусної інфекції, хвороба котячої подряпини, герпесвіруси, глисти. Місцеві компреси, електрофорез, антибіотики, лімфоміозот. Залишилось зробити МРТ і виключити онкологію.
А чи всі знають, що таке лімфатична система, лімфатичні вузли, їх функції? Коли лімфовузол збільшений? Коли це є нормою?
Зустрічали маленькі горошинки чи величенькі квасолинки під шкірою у ваших малюків? Так, це вони. Винуватці переживань.
Лімфатичні вузлики (ЛВ) – це маленькі складові великої імунної системи, це фільтр для вірусів, бактерій та всякого непотребу , який може циркулювати організмом. А з’єднує це все між собою лімфатичні судинки, разом утворюючи лімфатичну систему організму
! Будова лімфатичної мережі подібна до відбитка пальця – вона індивідуальна у кожної людини. Це місце капітуляції патогенних організмів, де вони зустрічають свою смерть , де організм їх розпізнає, знищує та починає синтез антитіл.
Коли в організмі дитини з’являється вірус, бактерія чи грибок , він відфільтровується лімфовузлом, залишається там. І як адекватна реакція на подразник – лімфовузол ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ, акумулює свої сили, аби зупинити подальше поширення, знищити та запам’ятати ворога .
Так вже склалось, що найчастіше діти хворіють у віці до 6-7 років, тоді ж у них найчастіше збільшуються лімфовузли. Бо вони постійно зустрічають нові подразники, на зустріч з якими реагує імунітет своїми ланками – реактивним збільшенням органів імунної відповіді – лімфовузлами.
Збільшений ЛВ – це орган, і він за лічені дні не прийде до попереднього розміру після захворювання . Можливо, постійно буде пальпуватись під шкірою, але швидше за все самостійно зменшиться протягом приблизно 4-5 тижнів . А оскільки це адекватна реакція імунної системи, то її і лікувати не потрібно!
Понад 70% збільшених ЛВ – лімфаденопатій мають доброякісний перебіг. Це означає, що вони минуть самостійно, без додаткового обстеження чи лікування. Та й збільшений ЛВ – це симптом якогось іншого захворювання, тому лікувати потрібно його, але не нещасний ЛВ.
До речі, а ви знали, що “збільшені” ЛВ до 1 см в діаметрі є НОРМОЮ. Тож намацайте “збільшений” ЛВ, подивіться на лінійку. Маєте просторову уяву? Прикиньте розмір ЛВ до лінійки та заспокойтесь. До 1 см – це норма .
До 1 см – НОРМА ;
До 2 см – увага – можливо є якась інфекція? Наприклад, каріозні зубчики. Чи ви нещодавно перехворіли ангіною? Чи ваша дитина впала, стесала півноги і тепер у неї пару збільшених ЛВ в паху? Чи обрізали врослий ніготь і тепер там “БУБА”.
До 3 см – це вже величенький горіх, покажіть його педіатрові, нехай він гляне професійним оком і скаже , що робити далі.
Крім цього, до 7-річного віку у нормі пальпуються 5 груп лімфовузлів:
передньо- і задньошийні;
підщелепні;
пахвові;
пахвинні.
Після 7-річного віку – 3 групи лімфовузлів:
передньо – і задньошийні;
підщелепні.
А от де їх ви не маєте знайти, тобто, де вони в нормі не пальпуються:
надключичні ділянки;
ліктьові
права пахвова область у дітей до 1 року, бо зліва там кололи БЦЖ і ЛВ буде збільшений.
Якщо ви знайшли ЛВ, то тепер можете оцінити його повністю .
Рухливий чи не рухливий, зміщується у вас під пальцями чи ні? “Спаяний” зі шкірою чи ні? Шкіра звичайного кольору? Болючий чи ні? Поодинокий чи конгломерат? Еластичні чи як камінці?
Здогадались які вони мають бути Поодинокий, рухливий, зміщується під пальцями, шкіра звичайного кольору, еластичний та безболісний. Ідеальний.
ЛВ лікується в одному єдиному випадку – гнійний бактеріальний лімфаденіт . І повірте, збільшений ЛВ буде далеко не єдино і далеко не першою скаргою, за болем, диким дискомфортом, гарячкою.
Збільшені ЛВ можуть бути ознакою таких грізних захворювань як: онко-, аутоімунні- системні хвороби, імунодефіцитні стани, метаболічні та ендокриннолічні порушення, але на щастя це трапляється вкрай рідко!
Лікування ЛВ лімфоміазотом (чомусь ну ДУЖЕ люблять призначати це люди в білих халатах) приносить той же ефект, що і противірусні при ГРВІ – НІЯКОГО.
Бережіть себе, будьте здорові!